HIOKI 3555 Tester akumulatorów

Zapytaj o produkt +

Opis

3555 – tester akumulatorów
PRZEZNACZONY DO TESTOWANIA AKUMULATORÓW O MAŁEJ POJEMNOŚCI STOSOWANYCH NP. W TELEFONACH KOMÓRKOWYCH

  • Podający natychmiast wyniki testu stanu akumulatora na podstawie pomiaru jego rezystancji wewnętrznej oraz napięcia
  • Trzy podzakresy pomiarowe rezystancji wewnętrznej: 300 mΩ/3 Ω/30 Ω
  • Maksymalna rozdzielczość wskazania: 100 µΩ
  • Dwa podzakresy pomiarowe napięcia stałego: 3 V i 30 V (rozdzielczość wskazania odpowiednio: 1 mV i 10 mV)
  • Szybkość próbkowania: 1,25 razy na sekundę
  • Trójstanowy komparator sygnalizujący wynik porównania z wartościami granicznymi (dobry, jeszcze dobry, zły)
  • Pamięć 10 zestawów ustawień komparatora
  • Wielofunkcyjny wyświetlacz ciekłokrystaliczny i wskaźniki LED stanu komparatora
  • Zasilanie: 6 baterii LR6
  • Czas pracy ciągłej: 18 godzin
  • Automatyczne wyłączenie zasilania (po 30 minutach)
  • Wymiary: 196x130x65 [mm]
  • Masa: 680 g (z bateriami)
  • W komplecie przewody pomiarowe 9461 zakończone sondami szpilkowymi

Wyposażenie opcjonalne (za dodatkową opłatą)

  • 9287 – przewody pomiarowe zakończone chwytakami krokodylowymi
  • 9452 – przewody pomiarowe zakończone dużymi sondami szpilkowymi
  • 9453 – przewody do pomiaru czteroprzewodowwego (zakończenie 2 sondy igłowe, dwa chwytaki krokodylowe)
  • 9455 – przewody pomiarowe zakończone sondami igłowymi – wzmocnione, przydatne przy częstym użytkowaniu
  • 9382 – neseser


 

Komparator
Funkcja komparatora należy do najważniejszych funkcji testera. Odpowiednie zaprogramowanie testera, przez wprowadzenie do jego pamięci wartości progowych mierzonych parametrów (granicznych), ustalonych doświadczalnie lub uzyskanych z tablic dostarczanych przez niektórych producentów akumulatorów, umożliwia łatwą i szybką selekcję badanych akumulatorów. Zaprogramowany prawidłowo komparator jest w stanie sam określić stan akumulatora, sygnalizując go za pomocą trzech diod świecących (6 kombinacji). W poniższej tablicy przedstawiono wszystkie stany akumulatora tj. stan dobry, zużyty i zadawalający. Ten ostatni oznacza, że po użytkownik akumulatora może się spodziewać, że po niedługim czasie stan akumulatora może się pogorszyć.

Tablica. Stany komparatora

Rezystancja/Napięcie LO IN HI
LO Zadowalający Zadowalający zużyty
HI Dobry Zadowalający zużyty
  • LO: wartość parametru mniejsza od dolnej wartości granicznej
  • HI: wartość parametru większa od górnej wartości granicznej
  • IN: wartość parametru między dolną a górną wartością graniczną

 

ARTYKUŁ
Akumulator jest w trakcie eksploatacji poddawany powtarzającym się procesom ładowania i rozładowania. Procesy te prowadzą po pewnym czasie do zużycia akumulatora. Rezystancja wewnętrzna akumulatora wzrasta, a jednocześnie maleje jego pojemność. Niedomagania akumulatorów są też spowodowane wewnętrznymi zwarciami, których efektem jest mniejsze (od znamionowego) napięcie na jego zaciskach, a także grzanie się elektrolitu. To ostatnie zjawisko może w ekstremalnych warunkach zakończyć się nawet pożarem pojazdu.
Istnieje szereg metod umożliwiających określenie stanu naładowania akumulatora. Użytkownicy samochodów jeszcze niedawno stosowali do tego metodę polegającą na pomiarze gęstości elektrolitu za pomocą aerometru. Pojawienie się akumulatorów szczelnie zamkniętych spowodowało, że wykorzystywanie tej metody stało się niemożliwe.
Do najbardziej skutecznych i dokładnych metod, umożliwiających określenie stanu akumulatora (a ściślej jego pojemności) należy metoda polegająca na poddaniu go szeregu cyklom ładowania i rozładowania, połączonych z jednoczesnym pomiarem prądu ładowania (roładowania) oraz czasu. Główną niedogodnością tej metody, uniemożliwiającą szersze jej stosowanie w praktyce, jest bardzo długi czas pomiaru, dochodzący nawet do 8 godzin. Ponadto metoda ta wymaga odłączenia akumulatora od reszty układu, z którym współpracuje.
Szybkie określenie stanu akumulatora, bez konieczności odłączania go od reszty systemu, umożliwia jedynie metoda pomiaru jego rezystancji wewnętrznej (lub konduktancji wewnętrznej). Na wykresie zmian rezystancji wewnętrznej akumulatora oraz jego pojemności w funkcji można zauważyć moment (punkt na wykresie) gwałtownego spadku pojemności akumulatora, wynoszącej wtedy ok. 80% jej wartości znamionowej. Odpowiada on w zasadzie momentowi wzrostu jego rezystancji wewnętrznej. Oznacza to, że zamiast wyznaczać skomplikowaną i długotrwałą metodą pojemność akumulatora, warto mierzyć jego rezystancję wewnętrzną.
W praktyce stosuje się dwie metody pomiaru rezystancji wewnętrznej. Pierwsza z nich polega na wymuszeniu przepływu prądu zwarciowego przez akumulator i jednoczesnym pomiarze spadku napięcia na jego zaciskach, druga zaś wykorzystuje do tego celu prąd przemienny o częstotliwości 1 kHz, o znacznie mniejszej wartości i dostarczany z zewnętrznego źródła. Tę ostatnią metodę pomiaru stosują testery akumulatorów produkowane przez japońską firmę HIOKI.
Bardzo uproszczony schemat blokowy takiego testera składa się ze źródła przemiennego prądu pomiarowego połączonego z testowanym akumulatorem za pośrednictwem kondensatorów sprzęgających oraz woltomierza mierzącego napięcie na zaciskach akumulatora połączonego z nim niezależnie, również za pomocą kondensatorów sprzęgających. Rezystancję wewnętrzną oblicza przyrząd automatycznie z prawa Ohma. Rezystory znajdujące się na schemacie blokowym są rezystancjami zastępczymi przewodów pomiarowych. W układzie pomiarowym za pomoca testera 3555 Zastosowano metodę czteroprzewową. Badany akumulator łączy się z testerem za pomocą czterech przewodów, co pozwala na wyeliminowanie wpływu rezystancji przewodów pomiarowych na wynik pomiaru. Równolegle z pomiarem rezystancji wewnętrznej akumulatora jest też wykonywany pomiar napięcia na jego zaciskach.
Firma HIOKI produkuje dwa rodzaje testerów, przeznaczonych do testowania akumulatorów o różnej pojemności znamionowej i różniące się w związku z tym różnymi zakresami pomiarowymi rezystancji wewnętrznej.
Tester oznaczony numerem 3555 jest przeznaczony do sprawdzania akumulatorów o małych pojemnościach np. używanych w telefonach komórkowych.
Wyniki pomiarów są wyświetlane na dużym ekranie ciekłokrystalicznym. Oprócz jednoczesnego wskazania wyniku pomiaru rezystancji wewnętrznej i napięcia na zaciskach akumulatora tester wyświetla numer pamięci i stan zużycia wewnętrznej baterii go zasilającej. Sygnalizuje też, za pomocą diod świecących, wynik porównania.
Tester jest zasilany z sześciu baterii LR6, trwałość ich przedłuża funkcja automatycznego wyłączania zasilania po ok. 30 minutach.

Marka

Hioki