Kompletny zestaw do badania 1,5 kW silnika prądu stałego oraz trójfazowego generatora PACK-DC2

Zapytaj o produkt +

Opis

Kompletny zestaw ćwiczeniowy stosowany do badania 1,5 kW silnika DC i 3-fazowego alternatora.

System dostarczany z opisem/podręcznikiem dla ucznia oraz prowadzącego, część teoretyczna oraz praktyczna przeprowadzania ćwiczeń.

Podręcznik ucznia: Podstawy teoretyczne i zadania praktyczne.

Podręcznik nauczyciela: Z odpowiedziami do części praktycznej

 

System oraz podręcznik ćwiczeń musi umożliwiać:

Badanie silnika DC

  • Badanie wstępne
  • Zapoznanie się z tabliczka znamionową: obliczenie prędkości i wydajności znamionowej.
  • Obliczenie momentu rozruchowego
  • Metoda obliczeniowa do określenia wartości rezystancji początkowej rezystora suwakowego.
  • Badanie pracy silnika bez obciążenia, obciążonego i przeciążonego
  • Teoretyczne przypomnienie wzorów dotyczących silnika DC
  • Zapoznanie się z połączeniami kablowymi miedzy silnikiem, a urządzeniem pomiarowym.
  • Stworzenie tabeli zawierającej pomiary i obliczenia wielkości mechanicznych i elektrycznych dla różnych obciążeń silnika: Poboru prądu i mocy stojana/wirnika, prędkość obrotowa, moc użyteczna, moment obrotowy, siła elektromotoryczna, spadek obrotów Joula, wydajność.
  • Wykreślanie zależności na podstawie pomiarów takich ja:
  • Prędkość obrotowa w funkcji prądu stojana
  • Prędkość obrotowa w funkcji prądu wirnika
  • Wydajność w funkcji prądu wirnika
  • Moment w funkcji prądu wirnika
  • Moc pobierana w funkcji prądu wirnika
  • Wartość mocy
  • Obliczenie strat dla silnik nieobciążonego
  • Wartość mocy przy pracy znamionowej.
  • Analiza wyników i wnioski.

Badanie alternatora

  • Badanie wstępne
  • Zapoznanie się z tabliczką znamionową, obliczenie prędkości i wydajności znamionowych
  • Badanie pracy alternatora bez obciążenia, obciążonego i przeciążonego, przy użyciu obciążenia rezystancyjnego:
  • Teoretyczne przypomnienie wzorów dotyczących alternatora
  • Zapoznanie się z połączeniami kablowymi miedzy alternatorem a urządzeniami pomiarowymi
  • Pomiary i wykreślanie właściwości pola obwodu magnetycznego i pętli histerezy
  • Stworzenie tabeli zapewniającej pomiary i obliczenia wielkości mechanicznych i elektrycznych dla różnych obciążeń silnika
  • Wykreślanie właściwości obciążenia alternatora: napięcie w funkcji prądu zasilającego
  • Obliczenia napięcia w funkcji spadku obciążenia.
  • Badanie działania zsynchronizowanego alternatora w sieci publicznej
  • Zapoznanie się z połączeniami kablowymi między alternatorem a siecią
  • Korzystanie z synchronoskopu z jego różnymi wyświetlaczami
  • Synchronizacja z siecią zasilającą
  • Wartość mocy
  • Obliczanie strat dla silnika nieobciążonego
  • Wartość mocy przy pracy znamionowej
  • Analiza wyników i wnioski

Zestaw składać się będzie z niżej wymienionych elementów:

 

Silnik prądu stałego bocznikowy /szeregowy separowany – 1 sztuka. Silnik z wyprowadzonymi bezpiecznymi gniazdami bananowymi. Na górze silnika obudowa z zabudowanymi wtykami do podłączeń oraz grawerem schematów połączeń. Silnik w kolorze szarym. Silnik pracuje z regulatorem prędkości DC jak i podłączony bezpośrednio do źródła zasilania DC.

Napięcie 220/220V, prąd do co najmniej 8,9A – 230V waga do 55kg. Wysokość osi od podstawy  max. 112 mm.

 

Czujnik momentu obrotowego – 1 szt.

Czujnik momentu obrotowego do maszyn o mocy do 1600W. Obrotowy czujnik do montażu pomiędzy 2 maszynami, do pomiaru momentu obrotowego poprzez skręcanie, nawet przy dużych wahaniach. Bezdotykowa technologia, za pomocą pomiarów optycznych, umożliwia bezobsługowy pomiar prędkości obrotowych do 3000 obrotów na minutę. Powinien on być zasilany 12 lub 28 V DC w celu uzyskania “wysokiego poziomu” pomiar napięcia w zakresie od 0 do 10 V. Znak zależy od kierunku obrotu. Kabel połączeniowy i ochrony obudowy w zestawie. Napięcie wyjściowe ± 5V dla 50Nm. Nie dłuższy niż 150mm.

 

3-fazowy alternator– 1 szt.

Silnik synchroniczny pracujący jako silnik synchroniczny lub alternator 3 fazowy. Napięcie 230V/400V. Wyposażony w bieguny LEBLANC do synchronizacji z siecią. Silnik z wyprowadzonymi bezpiecznymi gniazdami bananowymi. Na górze silnika obudowa z zabudowanymi wtykami do podłączeń oraz grawerem schematów połączeń. Silnik w kolorze szarym.

 

Tachogenerator DC dla maszyn o mocy do 1500W – 1 sztuka. Tachogenerator dostarcza napięcie stałe proporcjonalnie do prędkości obrotowej. W komplecie ze sprzęgłami, obudową i nakrętkami śrub. Napięcie 10V dla 100T/min . Połączenie – bezpieczne zaciski. Zabudowany na trójkątnym stelażu. Wysokość osi od podstawy stelaża musi być kompatybilna z powyższymi silnikami i wynosić 112mm.

 

Stojak na kółkach – 1 sztuka.

Przeznaczony do transportu kompletnych zestawów maszyn. 4 kółka, 2 z nich z hamulcem. Maksymalne wymiary długość 1610 mm szerokość 470mm wysokość 500mm. Waga do 39 kg. Konstrukcja metalowa malowana proszkowo.

 

Prowadnice – 1 sztuka.

Szyny używane do ustawiania i mocowania maszyn w zestawach. Z każdej pary prowadnic 2 osłony zakończenia wału i 1 obudowa pośrednia. Długość max. 1600mm  rozstaw szyn 190/216mm waga 24kg. Konstrukcja metalowa malowana proszkowo.

 

Regulowany zasilacz DC 4000W – 1 szt.

Mobilne zasilacze zabudowane w metalowej obudowie. Zasilanie z sieci: 3-fazowej 380V/400V N+PE

Wyjścia: 2 regulowane DC 0-250V oraz 1 regulowane AC 3-fazowe 0-430V.

Wymagane zabezpieczenie użytkownika w trybie pracy DC. Zasilacz DC izolowany od źródła. Wyjścia zabezpieczone przed przeciążeniami i zwarciami.

Wyjście DC z zastosowaniem mostka Graetza (tętnienia 4%). Pomocnicze wyjście DC 0-250V/2,5A. Przycisk bezpieczeństwa.

Regulacja napięcie poprzez dwa autotransformatory. Przewód zasilający z przemysłowa wtyczka 3 fazową. Lampki sygnalizacyjne LED. Bezpieczne gniazda podłączeniowe 4mm.

Moc (4000W); wyjście DC 0-250V/16A ; wyjście autotransformatora 0-430V 3 fazy / 6A; pomocnicze wyjście 0-250V 2,5A wszystkie wyjścia wyposażone w analogowe mierniki prądu i napięcia. Całe sterowanie umieszczone na górze obudowy. Płyta główna w kolorze czarnym obudowa zasilacza w kolorze szarym.

 

Obciążenie rezystancyjne 2000W – 1 szt.

Obciążenie rezystancyjne musi być kompatybilne z maszynami elektrycznymi wymienionymi w specyfikacji i musi być tego samego producenta. Obciążenie wyposażone w ultra szybkie przełączniki przeznaczone do przełączania prądu umieszczone na panelu przednim. Praca w układzie DC, jednofazowym 240V, 3 fazowym trójkąt 240V/ 3 fazowym gwiazda 400V. Chłodzenie grawitacyjne zapewnione dzięki obudowie z otworami wentylacyjnymi.

Wymiary max. 500x220x400 mm. Zabudowane w metalowej obudowie malowanej proszkowo w kolorze szarym. Bezpieczne gniazda bananowe 4mm. W zestawie zworki na panelu przednim. Panel przedni z grawerem laserowym.

 

3-fazowy watomierz analogowy, klasa dokładności nie gorsza niż 0,5, prąd 5-10A– 1 szt.

 

Synchronoskop w bezpiecznej obudowie, 16A, 400V max , wyposażony w przełącznik i gniazda bananowe – 1 szt.

 

Przełącznik zabezpieczający watomierz umożliwiający pomiar mocy w układach 3 fazowych niezbilansowanych – 1 szt.  3 pozycje przełącznika , napięcie pracy 400V 3 fazy +N, odcięcie mocy dla PF 0,3=10A, dla PF 1 =16A  Waga 1kg, plastikowa obudowa 145x185x100mm.

 

Zasilacz AC/DC – 1 szt.

Zasilacz zabudowany w metalowej obudowie malowanej proszkowo. Zasilanie główne z sieci 230 V. On/Off – główny przełącznik. Regulowane wyjście DC  0-240V oraz regulowane wyjście AC 0-230V. Główne pokrętło regulacji umieszczone na górnym panelu. Max prąd DC lub AC 3A. Wyświetlacz wartości na wyjściu 1 woltomierz 1 amperomierz. Zabezpieczenie wejścia poprzez bezpiecznik zwłoczny. Wyjście zabezpieczone wyłącznikiem termiczno-magnetycznym. Wyjścia izolowane od źródła. Wyjście DC z kondensatorem tłumiącym tętnienia, AC/DC nastawa CC – 0 – CA poprzez przełącznik. Wtyki bezpieczne 4mm. wymiary / waga nie większe niż 215 x 248 x 365mm / 27kg.

Zasilacz regulowany od 0 do 230V dla DC lub AC, o max obciążeniu do 3A. Panel przedni opisany grawerem laserowym

 

Woltomierz magnetoelektryczny  1000V wskazanie analogowe –  1 szt.

 

Miernik watomierz cyfrowy– 1 szt.

– Cyfrowy multimetr TrueRMS parametrów takich jak napięcie, prąd i moc czynna współpracujący z zestawami maszyn AC/DC. Wejścia swobodne potencjałowo. Wejścia prądowe i napięciowe urządzenia są izolowane między sobą i w stosunku do ziemi. Przyrząd mierzy jedną fazę i zrównoważone moce trzech faz. Musi wyświetlać 3 wartości mierzone w tym samym momencie. Miernik musi być tego samego producenta co zestawy maszyn. impedancja wejścia napięciowego 1,5Mohm, impedancja wejścia prądowego mniej niż 0,005ohm ; wysokość cyfr wyświetlaczy min 14mm z możliwością wyświetlania tekstu / jednostek pomiarowych/ informacji o rodzaju mierzonej wielkości; Wejścia i wyjścia w postaci gniazd laboratoryjnych izolowanych 4mm; wymiary nie większe niż 380x85x278mm, waga do 5,5 kg; Wyjścia mocy W -10VDC/do 2kW; wyjście prądowe 10VDC/20Arms; Metalowa obudowa; Na panelu przednim przełącznik wyboru trybu pomiaru jedno lub trójfazowego. Dioda sygnalizacyjna o przepięciu.

Wejścia napięciowe: Trzy zaciski napięcia swobodne potencjałowo, znajdujące się z tyłu urządzenia, Wejścia elektronicznie zabezpieczone przed przepięciami. Wejścia prądowe: Dwa swobodnie potencjałowo zaciski, znajdujące się z tyłu urządzenia, pozwalają na stosowanie prądu stałego, zmiennego. Wejście prądowe jest zabezpieczone bezpiecznikiem zwłocznym, dzięki czemu podczas pracy silnika można dokonywać pomiarów.

Wyjście napięciowe: 0 do 10V DC sygnał wchodzący 0 do 1000Vrms Wyjście prądowe: 0 do 10V DC sygnał wchodzący 0 do 20Arms. Moc wyjściowa: 0 do 10V DC dla 0 do 0.2kW – 0 do 2kW – 0 do 20kW; te trzy wskaźniki są przełączane automatycznie.

 

Miernik wielkości mechanicznych – 1 szt.

Miernik wielkości mechanicznych: Wyświetlacz chwilowych wartości momentu w Nm, prędkości obrotowej w t/min i mocy w Watach dostosowany do pracy z bezszczotkowym czujnikiem momentu obrotowego  i prądnicą tachometryczną o zakresach 10 lub 20 lub 60V do 1000T/min, możliwość sterowania hamulcem proszkowym-wejście sterowania hamulcem zewnętrznie sterowany przez sygnał analogowy, zakres wyjścia – ręczna regulacja hamulca, dostosowany do mocy maszyny do 3kW; Wejścia wyjścia sterowania umieszczone na panelu przednim i tylnym miernika; wysokość cyfr wyświetlaczy min 14mm z możliwością wyświetlania tekstu / jednostek pomiarowych/ informacji o rodzaju mierzonej wielkości; Przyrząd umożliwia kalibrację miernika do używanego czujnika momentu obrotowego; 6 wyjść na panelu tylnym; Metalowa obudowa- waga nie większa niż 5,9kg;

 

Rezystor suwakowy 106 ohm, 3,3 A metalowa obudowa w kolorze szarym – 1 szt.

 

Zestaw przewodów 1 zestaw : Zestaw  bezpiecznych przewodów:

Amperomierz magnetoelektryczny analogowy do 20A    – 1 szt.

 

Opornik suwakowy 470ohm, 1,2A metalowa obudowa w kolorze szarym,– 1 szt.

 

System dostarczany z opisem/podręcznikiem dla ucznia oraz prowadzącego, część teoretyczna oraz praktyczna przeprowadzania ćwiczeń.

Marka

Langlois

Langlois specjalizuje się w produkcji pomocy technodydaktycznych dla szkolnictwa zawodowego oraz wyższych uczelni technicznych. Francuska firma.