P.1.3.6 Rzut ukośny – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

P.1.3.6 Rzut ukośny – Leybold

P1.3.6.1 Rejestracja punkt po punkcie paraboli jako funkcji prędkości i projekcji kątowej

P1.3.6.2 Zasada nakładania: porównanie pod kątem wyświetlania i spadania swobodnego

Trajektoria kuli wystrzelonej pod kątem a z prędkością v0 może zostać odtworzona na podstawie zasady superpozycji. Całkowity ruch składa się z prędkości stałej w kierunku rzutu i pionowego ruchu spadku. Superpozycja tych ruchów daje parabolę, której wysokość i szerokość zależy od kąta i prędkości rzutu.
Doświadczenie P1.3.6.1 mierzy trajektorię stalowej kuli punkt po punkcie za pomocą pionowej skali. Rozpoczynając od punktu rzutu, skala pionowa jest przemieszczana w predefiniowanych interwałach; dwa wskaźniki skali są ustawione w sposób umożliwiający przejście pomiędzy nimi stalowej kuli. Trajektoria jest bliskim przybliżeniem paraboli.
Obserwowane odchylenia od kształtu paraboli mogą być wyjaśnione przez tarcie powietrza.
W doświadczeniu P1.3.6.2, druga kula jest zawieszona na uchwycie magnetycznym tak, że pierwsza kula zderzy się z nią jeśli zostanie wyrzucona w kierunku rzutu ze stałą prędkością. Następnie, druga kula jest zwolniona w tym samym czasie co pierwsza kula jest wyrzucana. Możemy zaobserwować pomimo, prędkości początkowej v0 pierwszej kuli,
dwie kule zderzają się; zapewnia do doświadczalne potwierdzenie zasady superpozycji.

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.