Opis
P1.7.7.1 Badanie transformacji Fouriera: symulacja analizy oraz syntezy Fouriera |
P1.7.7.2 Analiza okresowych sygnałów Fouriera generatorów funkcji |
Ważnymi narzędziami w akustyce jest analiza Fouriera i synteza fal dźwiękowych. Tym samym, przykładowo, ważne jest poznanie harmoniczne dźwięku do sztucznej generacji dźwięku lub mowy.
Doświadczenia P1.7.7.1 i 1.7.7.2 badają transformatę Fouriera okresowych sygnałów, które są symulowane numerycznie lub generowane za pomocą generatora funkcyjnego.
W doświadczeniu P1.7.7.3, widmo częstotliwościowe sprzężonego układu oscylatora elektrycznego jest porównywane z widmem niesprzężonego obwodu oscylatora. Transformata Fouriera niesprzężonych, tłumionych oscylacji jest krzywą Lorentza, w której szerokość zwiększa się wraz z rezystancją układu oscylatora. Sygnał transformaty Fouriera sprzężonego układu pokazują podziała na dwie dystrybucje symetryczne wokoło sygnału niesprzężonego, z rozstawieniem zależnym od sprzężenia układu oscylatora.
Celem doświadczenia P1.7.7.4 jest przeprowadzenie analizy Fourier dźwięku o różnych zabarwieniach i wysokości tonów. Przykładowo analizowane są samogłoski głosu ludzkiego i dźwięku instrumentów. Różne samogłoski języka różnią się głównie amplitudą harmonicznych. Podstawowa częstotliwość f0 zależy od wysokości tonu głosu. Jest to ok. 200 Hz dla głosów o wysokim tonie i ok. 80 Hz dla tonów niskich. Zabarwienie głosu jest wyznaczane przez różne wzbudzenia harmonicznych.
Dźwięku słyszalne instrumentów muzycznych są także wyznaczanie przez wzbudzanie harmonicznych.
|