P2.5.3 Ciepło właściwe gazów – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

Ciepło właściwe gazów

P2.5.3.1 Ustalanie wykładnika adiabaty powietrza Cp/Cvwedług Rüchardta

Doświadczenie P2.5.3.1 wyznacza wykładnik adiabatyczny powietrza z okresu oscylacji kuli zamykającej objętość gazu w szklanej rurce, gdzie oscylacje kuli wokół położenia równowagi powodują zmiany adiabatyczne gazu. W położeniu równowagi siła grawitacji i siłą odwrotna wynikająca z ciśnienia zamkniętego gazu są równe.
Odchylenie od położenia równowagi o Dx powoduje zmianę ciśnienia
Powodującą powrót kuli do położenia równowagi. Kula zatem oscyluje z częstotliwością wokół położenia równowagi.

P2.5.3.2 Ustalanie wykładnika adiabaty różnych gazów Cp/CV wykorzystując urządzenie rezonansu magnetycznego

W doświadczeniu P2.5.3.2, wykładnik adiabatyczny jest wyznaczany za pomocą przyrządu do rezonansu sprężystego gazu. Słupek powietrza jest zamknięty tłokiem magnetycznym, który jest wzbudzany do oscylacji wymuszonych zmiennym polem elektromagnetycznym. Celem doświadczenia jest odnalezienie częstotliwości charakterystycznej f0 układu, tj. częstotliwość przy której tłok oscyluje z maksymalną amplitudą.
Inne gazy takie, jako dwutlenek węgla i azot, mogą być alternatywnie użyte w tym doświadczeniu.

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.