Opis
P3.2.6.1 Generowanie prądu elektrycznego za pomocą ogniwa Daniella |
P3.2.6.2 Pomiar napięcia na prostych galwanicznych elementach |
P3.2.6.3 Określanie standardowych potencjałów analogicznych jak pary redox |
W ogniwach galwanicznych energia elektryczna jest wytwarzana w procesach elektrochemicznych. Elektrochemiczne stanowisko robocze umożliwia zbadanie zasad fizycznych będących podstawą takich procesów.
W doświadczeniu P3.2.6.1, zmontowane są cztery ogniwa Daniell.
Składają się z połowy ogniw zawierających cynkową elektrodę w roztworze ZnSO4 oraz połowę ogniwa zawierającą miedzianą elektrodę w roztworze CuSO4. Napięcie wytwarzane przez wielokrotne ogniwa połączone w szereg jest mierzone i porównywane z napięciem pojedynczego ogniwa. Prąd pojedynczego ogniwa jest wykorzystywany do napędzania silnika elektrycznego.
Doświadczenie P3.2.6.2 łączy półogniwa o odpowiednich parach redox kationów typu metal/metal do wytworzenia prostych ogniw galwanicznych.
Dla każdej pary celem jest wyznaczenie, który metal przedstawia dodatni a który ujemny biegun, oraz zmierzenie napięcia pomiędzy półogniwami. Z tego może powstać szereg napięcia odpowiadających par redox.
Doświadczenie P3.2.6.3 wykorzystuje elektrodę platynową w 1-molowym kwasie solnym jako prostą standardową elektrodę wodoru w celu zezwolenia na pomiar bezpośredni standardowych potencjałów odpowiadających par redox kationów typu metal/metal i bezpośrednio anionów niemetalowych/substancji niemetalowych.
|