P3.4.1 Napięcie udarowe – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

 

P3.4.1.1 Wytwarzanie przepięcia w pętli przewodu za pomocą ruchomego, trwałego magnesu

 
Każda zmiana w strumieniu magnetycznym F przez pętlę przewodnika indukuje napięcie U, które ma poziom proporcjonalny do zmiany strumienia. Taka zmiana w strumieniu jest spowodowana np. gdy magnes stały jest porównywany w stałej pętli przewodzącej. W tym przypadku, powszechne jest uwzględnienie nie tylko zależnego od czasu napięcia lecz także udary napięciowe  
To odpowiada różnicy gęstości strumienia magnetycznego przed i po zmianie.
 
W doświadczeniu P3.4.1.1, udar napięcia jest generowany poprzez manualne włożenie magnesu sztabkowego do cewki powietrznej lub wyciągnięcie go z cewki.
Krzywa napięcia U w czasie jest mierzona oraz powierzchnia wewnątrz krzywej jest oceniana. Jest ona zawsze równa strumieniowi F stałego magnesu wewnątrz cewki niezależnie od prędkości z jaką magnes jest poruszany, tj. proporcjonalnie do liczny zwojów cewki dla równych powierzchni cewek.
 

 

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.