P3.8.5 Lampa Thompsona – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

 

P3.8.5.1 Badanie ugięcia toru elektronów w polu elektrycznym i magnetycznym

P3.8.5.2 Montowanie filtra prędkości (filtra Wiena) w celu określenia właściwego ładunku elektronu

 

W lampie Thomsona, elektrony przechodzą przez szczelinę za anodą i padają na ekran fluoroscencyjny umieszczony pod kątem na ścieżce elektronów. Kondensator płytkowy jest montowany na otwarciu przesłony szczelinowej, który może elektrostatycznie odchylić pionowo wiązkę elektronów. Dodatkowo, cewki Helmholtza mogą być użyte do generowania zewnętrznego pola magnetycznego, które mogą także odchylić wiązkę elektronów.

Doświadczenie P3.8.5.1 bada odchylenie elektronów w polu elektrycznym i magnetycznym. Dla różnych napięć anody UA , obserwowana jest ścieżka elektronów, gdy napięcie odchylające UP kondensatora płytowego jest zmieniane. Dodatkowo, elektrony są odchylane są w polu magnetycznym cewek Helmholtza poprzez zmianę prądu cewki I. Punkt w którym wiązka elektronów pojawia się na ekranie fluoroscencyjnym daje nam promień R orbity. Gdy wprowadzimy napięcie anody do następującego równania, otrzymujemy doświadczalną wartość ładunku właściwego elektronu

 

gdzie pole magnetyczne B jest obliczane z prądu I.

W doświadczeniu P3.8.5.2, filtr prędkości (filtr Wiena) jest wykonany za pomocą krzyżujących się pół elektrycznych i magnetycznych. Między innymi układ ten pozwala na bardziej dokładne określenie ładunku właściwego elektronu. Przy stałym napięciu anody UA , prąd I cewek Helmholtza i napięcie odchylania UP są ustawione tak, aby efekty pola elektrycznego i pola magnetycznego kompensowały się. Ścieżka wiązki jest praktycznie liniowa i możemy powiedzieć:

 

 

            

 

d : rozstawienie płyt kondensatora płytowego

 

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.