P5.1.4 Instrumenty optyczne – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

 

P5.1.4.1 Lupa i mikroskop

P5.1.4.2 Teleskop Keplera i Galileusza

 

Lupa, mikroskop i teleskop są przedstawiane jako przyrządy optyczne zasadniczo zwiększające kąt widzenia. Zasada konstrukcyjna każdego z tych przyrządów jest powielana na ławie optycznej. Dla wniosków ilościowych używana jest powszechna definicja powiększenia:

 

V = Tan Ψ

        tan φ

 

Ψ: kąt widzenia z przyrządem

φ: kąt widzenia bez przyrządu
 

W doświadczeniu P5.1.4.1, obserwowane są małe obiekty z małej odległości. Najpierw, soczewka skupiająca jest użyta jako lupa. Następnie, mikroskop w najprostszej postaci jest złożony za pomocą dwóch soczewek skupiających.

Dla całkowitego powiększenia mikroskopu zastosowanie ma następujące:

 

VM = Vob · Voc

 

Vob : skala obrazowania obiektywu

 

Voc : skala obrazowania okularu

 

Tutaj, Voc odpowiada powiększeniu lupy.

 

Voc =

 

s0

foc

 

s0 : wyraźne pole widzenia

 

foc : ogniskowa okularu

 

Celem doświadczenia P5.1.4.2 jest obserwacja odległych obiektów za pomocą teleskopu. Obiektyw i okular teleskopu są ustawione w taki sposób, że tylne ognisko obiektywu pokrywa się ogniskiem przednim okularu. Rozróżniamy teleskop Galileusza, korzystający z soczewki rozpraszającej jako okularu i produkujący obraz prosty oraz teleskop Keplera, produkujący obraz odwrócony ponieważ jego okular jest soczewką skupiającą. W obu przypadkach, całkowite powiększenie może być wyznaczone jako:

 

VT =fob

        foc

fob : ogniskowa obiektywu

foc : ogniskowa okularu

 
 

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.