P5.2.3 Mieszanie kolorów – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

 

P5.2.3.1 Mieszanie kolorów przez ich dodawanie lub odejmowanie

 

Rozpoznawanie kolorów przez ludzkie oko jest wyznaczane przez trzy typy receptorów światła, czopki w siatkówce. Porównanie różnych kolorów (zakresy długości fali) widma widzialnego z czułością różnych typów czopków ujawnia podział na barwy podstawowe: czerwony, zielony i niebieski.

Połączenie dwóch podstawowych kolorów daje w wyniku barwy drugorzędne: cyan, magenta i żółty. Oznacza to, że filtry barw drugorzędnych odfiltrowują trzecią barwę podstawową. Połączenie wszystkich barw podstawowych daje biel.

Przyrząd do addytywnego mieszania kolorów w doświadczeniu P5.2.3.1 zawiera trzy filtry kolorów z podstawowymi kolorami czerwonym, zielonym i żółtym. Kolorowe światło nakłada się na siebie częściowo lub całkowicie za pomocą luster. W obszarach nakładania, addytywne mieszanie kolorów tworzy kolor cyan (zielony+ niebieski), magenta (niebieski+ czerwony) i żółty (czerwony + zielony) oraz po środku biel (czerwony+ niebieski+ zielony).

 

Przyrząd do subtraktywnego mieszania kolorów zawiera trzy filtry kolorów z kolorami cyan, magenta i żółtym. Filtry częściowo nachodzą na siebie; w obszarach nachodzenia tworzone są trzy kolory podstawowe niebieski, czerwony i zielony oraz po środku czarny.

 

 

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.