Opis
Histereza ferromagnetyczna
W ferromagnetyku, indukcja magnetycznaosiąga wartość nasycenia Bs wraz ze wzrostem natężenia pola magnetycznego H. Przenikalność elektryczna względna µr ferromagnetyka zależy od natężenia pola magnetycznego H oraz także od uprzedniego zastosowania magnetycznego ferromagnetyka. Zatem, powszechnie przedstawia się indukcję magnetyczną B w formie krzywej histerezy jako funkcję narastającego i opadającego natężenia pola magnetycznego H.
Krzywa histerezy różny się od krzywej magnesowania, która zaczyna się w punkcie początkowym układu współrzędnych i może być zmierzona tylko dla całkowicie rozmagnesowanego materiału.
P7.3.2.1 Wykreślanie wstępnej krzywej magnesowania oraz krzywej histerezy ferromagnetycznej
W doświadczeniu P7.3.2.1, prąd I1 w cewce pierwotnej transformatora, który wzrasta (lub maleje) liniowo w czasie, generuje natężenie pola magnetycznego
µ0 = 4ð ⋅ 10−7
Odpowiadająca wartość indukcji magnetycznej B jest otrzymywana przez całkowanie napięcia U2 indukowanego w cewce wtórnej transformatora:
System akwizycji danych CASSY jest wykorzystany do sterowania prądem i rejestracji oraz analizy zmierzonych wartości. Celem doświadczenia jest wyznaczenie przenikalności elektrycznej względnej µr na krzywej magnesowania i krzywej histerezy w funkcji natężenia pola magnetycznego H.