Opis
System szkoleniowy bioetanolu symuluje instalację pilotażową do produkcji bioetanolu z materiału celulozowego lub skrobiowego poprzez fermentację. Bioetanol jest obecnie jednym z odnawialnych paliw, które może zastąpić paliwa kopalne, a nawet gdy jest mieszany w określonych proporcjach z benzyną, zapewnia bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska paliwo. Korzystając z tej jednostki szkoleniowej, uczestnicy będą mogli eksperymentować i testować wszystkie etapy, przez które przechodzą odpady rolnicze, aż do momentu przekształcenia ich w paliwo nadające się do sprzedaży.
Szczegóły techniczne
- System szkoleniowy bioetanolu wprowadza stażystów w podstawowe zasady wytwarzania paliwa z materiałów rolniczych. Stażyści będą mogli testować i eksperymentować, wykorzystując różne źródła materiałów rolniczych, takie jak obierki ziemniaczane, trociny lub słoma ryżowa.
- System szkoleniowy składa się z głównego zbiornika, w którym zachodzą wszystkie procesy, co ułatwia pracę w małych laboratoriach i ułatwia zrozumienie go przez studentów.
- Główny zbiornik jest wykonany ze stali nierdzewnej, aby wytrzymać wyższe temperatury.
- Zbiornik jest wyposażony w mieszadło i przegrody w celu bardziej wydajnego mieszania składników.
- Zbiornik jest wyposażony w urządzenia grzewcze/chłodzące, aby dostosować się do wymagań temperaturowych każdego etapu.
- Na zbiorniku znajduje się wziernik, za pomocą którego stażyści mogą monitorować proces przez zbiornik ze stali nierdzewnej.
- Zbiornik procesowy jest izolowany w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa użytkownikowi.
- W tym systemie wdrożono wstępną obróbkę odpadów rolniczych w celu przygotowania zużytych odpadów do kolejnych etapów. Zastosowane leczenie może być fizyczne poprzez redukcję wielkości lub chemiczne przy użyciu kwasu lub zasady.
- Do wstępnie przetworzonych odpadów dodaje się wodę w celu utworzenia zacieru w głównym zbiorniku. Wszystkie wprowadzone substancje można kontrolować za pomocą leja.
- Podczas procesu zacierania skrobia z surowców zamienia się w glukozę. Dodanie enzymu alfa-amylazy umożliwia upłynnienie zawiesiny skrobiowej, a następnie rozpoczyna się scukrzanie poprzez dodanie enzymu glukoamylazy.
- Po wcześniej wspomnianych etapach następuje fermentacja poprzez dodanie drożdży również do głównego zbiornika.
- Podczas fermentacji wytwarzany jest dwutlenek węgla, który można wykryć poprzez zamontowaną w zbiorniku śluzę powietrzną.
- Wszystkie etapy są regulowane przez wartości temperatury i pH. Dlatego czujniki temperatury, miernik pH i sterowniki są dostarczane z głównym zbiornikiem w celu kontrolowania wszystkich etapów.
- Zbiornik procesowy jest wyposażony w kolumnę destylacyjną, ponieważ etanol wytwarzany w wyniku fermentacji jest rozcieńczany ze względu na obecność wody.
- Woda jest oddzielana po różnicy temperatur, ponieważ etanol odparowuje szybciej niż woda. Do kolumny destylacyjnej zamontowano
- Dwa czujniki temperatury, aby odczytać temperaturę i móc ją dostosować do wymaganej wartości potrzebnej do odparowania etanolu.
- Po odparowaniu etanolu przechodzi on przez skraplacz, gdzie jest ponownie przekształcany w ciekły bioetanol i przechowywany w oddzielnym zbiorniku.
- Kolumna destylacyjna jest wyposażona w tacki z kapturkami bąbelkowymi, aby zapewnić wyższą wydajność procesu destylacji.
- Trener zawiera przełącznik WŁ./WYŁ. trenażera i wyłącznik awaryjny na wypadek jakichkolwiek niedogodności.
- Trener jest dostarczany ze schematem przedstawiającym szczegółowo wdrożony proces.
Dane techniczne
- Reaktor
- Materiał konstrukcyjny: stal nierdzewna
- Dostarczany z uszczelnieniem mechanicznym, przegrodami i mieszadłem wykonanym ze stali nierdzewnej
- Pojemność: 13 litrów
- Izolowany
- Czujniki temperatury: PT100
- Kolumna destylacyjna
- Materiał konstrukcyjny: szkło
- Tacki na pokrywy pęcherzykowe
Eksperymenty
- Wstępna obróbka odpadów rolniczych
- Tworzenie zacieru
- Upłynnianie za pomocą α-amylazy
- Sacharyfikacja za pomocą glukoamylazy
- Fermentacja za pomocą drożdży
- Separacja bioetanolu przez destylację
Zakres dostawy
- System szkoleniowy Bio-Ethanol (RE114)
- Twarda kopia instrukcji obsługi
Opcje
- Treść cyfrowa (BI01)
Marka
BEDO
BEDO - Innovating Education
BEDO oferuje całe spektrum rozwiązań edukacyjnych, które usprawniają naukę w zakresie inżynierii i edukacji technologicznej, centrów szkolenia zawodowego i szkół technicznych, a także edukacji STEM.
W ich ofercie znajdą Państwo sprzęt edukacyjny, symulatory, interaktywne multimedia, programy edukacyjne, oprogramowanie do szkoleń symulacyjnych, internetowe systemy nauczania, systemy zarządzania klasami, laboratoria wirtualnej rzeczywistości 3D i meble laboratoryjne.
