Opis
Fermentator beztlenowy Armfield został zaprojektowany jako laboratoryjny ośrodek szkoleniowy oraz jako środek dostarczania operacyjnych danych procesowych do celów projektowych zakładu produkcyjnego. .
Fermentator beztlenowy składa się z dwóch pięciolitrowych reaktorów ze złożem upakowanym z przepływem do góry z urządzeniami do regulacji szybkości podawania i temperatury. Pozwala to na stałą, ciągłą pracę z wydajnością do siedmiu litrów dziennie przez kilka dni.
Reaktory mogą pracować szeregowo lub równolegle. Naczynie buforowe pomiędzy reaktorami umożliwia odprowadzanie nadmiaru przepływu z pierwszego reaktora, gdy drugi reaktor pracuje w serii, ale przy niższym natężeniu przepływu. Natężenia przepływu do naczyń są ustawiane i kontrolowane przez skalibrowane pompy perystaltyczne.
Temperatura każdego reaktora jest kontrolowana przez elektryczną matę grzejną owiniętą wokół ściany zewnętrznej. Rozkład temperatury w każdym reaktorze jest utrzymywany na poziomie ±0,5°C. Temperatury reaktora mogą być oddzielnie ustawiane na dowolną pożądaną wartość w zakresie od otoczenia do 55°C.
Pobór gazu z każdego reaktora jest odprowadzany do kalibrowanego objętościowo zbiornika kolektora działającego na zasadzie wypierania wody. Płynne uszczelnienie o stałej wysokości podnoszenia zapewnia, że ciśnienie gazu w reaktorze jest utrzymywane na stałym poziomie przez cały czas trwania testu.
Zebrany gaz można usunąć z naczynia, a objętość uzupełnić wodą podczas przebiegu bez naruszania uszczelnienia cieczy.
Punkty poboru próbek cieczy i gazu znajdują się we wszystkich strategicznych punktach wokół reaktorów. Zawory zwrotne i pęknięcia syfonu z płynnym uszczelnieniem są zawarte w rurociągu technologicznym, aby zapewnić, że każdy reaktor pracuje ze stałą objętością bez dostępu powietrza lub niebezpieczeństwa przypadkowego działania syfonowego.
Urządzenie jest zamontowane na plastikowej podstawie formowanej próżniowo z integralnym kanałem odpływowym, aby poradzić sobie z wyciekami i spłukiwaniem.
Proces beztlenowy można podzielić na dwa odrębne etapy: najpierw hydrolizę wielkocząsteczkowych cząstek do kwasu octowego, a następnie konwersję kwasu octowego do metanu i dwutlenku węgla.
Ten dwuetapowy proces można zademonstrować, pracując szeregowo w dwóch reaktorach, jeden do wytwarzania lotnych kwasów z początkowego substratu – kwasogeneza – a drugi do przekształcania lotnych kwasów w metan i dwutlenek węgla – metanogeneza.
Ponadto można wykazać następujące podstawowe różnice dwóch etapów procesu:
- niski poziom aktywności metanogennej podczas kwasogenezy w porównaniu z metanogenezą
- niski poziom ChZT usunięty w fazie metanogennej.
Aby przejrzeć typowy test z użyciem przygotowanego surowca do celów demonstracyjnych, pobierz arkusz danych W8
Wyposażenie zestawu
- Beztlenowy fermentator laboratoryjny do badań oczyszczania ścieków
- Wyposażony w dwa reaktory o pojemności 5 l z przepływem do góry
- Każdy reaktor ma urządzenia do pobierania i gromadzenia próbek gazu
- Reaktory mogą pracować w układzie przepływu szeregowego lub równoległego, przy użyciu pomp perystaltycznych o zmiennej prędkości
- Szybkość przepływu wsadu do każdego reaktora może być dokładnie i niezależnie regulowana w dowolnej temperaturze od otoczenia do 55°C, przy użyciu płaszczy grzewczych 200W
- Wyłącznik termostatyczny ustawiony na 110°C
- Instrukcja operacyjna z ćwiczeniami dydaktycznymi zawierająca szczegóły dotyczące sprawdzonego surowca (ścieki syntetyczne) w zestawie