Opis
Eksperymenty są przeprowadzane przy użyciu transformatorów na panelach szkoleniowych w ramach panelowych.
Cele
- Środki ochronne i bezpieczeństwo elektryczne
- Ustawianie systemów wytwarzania energii zgodnie ze schematami obwodów
- Używanie komercyjnych przyrządów pomiarowych, multimetrów ręcznych, oscyloskopów, interfejsów pomiarowych
Transformatory to układy sprzężone magnetycznie służące do przekształcania napięcia przemiennego lub dopasowywania impedancji. Transformatory mogą być zatem wykorzystywane przede wszystkim do pomiaru lub wytwarzania energii elektrycznej. Niniejsze ćwiczenia praktyczne dotyczą wyłącznie transformatorów wykorzystywanych do wytwarzania energii. Moc znamionowa transformatorów może wynosić od kilku mVA do kilku MVA. Rozmiar i konstrukcja również mają istotny wpływ na wartości znamionowe transformatora. Transformatory są uważane za maszyny elektryczne, mimo że nie zawierają ruchomych części. Uzwojenia transformatorów trójfazowych mogą być łączone w różnych konfiguracjach obwodów.
Autotransformatory zostały zaprojektowane z myślą o oszczędności materiałów. Różnią się one od konwencjonalnych transformatorów tym, że mają wspólne uzwojenie dla obwodu pierwotnego i wtórnego, które jest częściowo odłączone. Autotransformatory nie mają zatem żadnej izolacji galwanicznej między obwodem pierwotnym i wtórnym.
Uczniowie przeprowadzają eksperymenty zgodnie z instrukcją. Do pomiaru charakterystyk transformatorów używane są multimetry ręczne. Graficzna reprezentacja przebiegu czasowego prądu i napięcia nie jest niezbędna. Multimetry są więc wystarczające do pomiaru wartości RMS.
Ten indywidualny zestaw urządzeń umożliwia pomiar autotransformatorów pod obciążeniem (rezystancyjnym, indukcyjnym, pojemnościowym).
Grupą docelową są praktykanci i studenci energetyki. Kurs oferuje eksperymenty na poziomie średniozaawansowanym dla szkół zawodowych i licencjackich.
Tematyka
- Równanie napięcia i obwód zastępczy
- Pomiar bez obciążenia, z obciążeniem i ze zwarciem
- Wyznaczanie indukcyjności własnej, sprzężenia magnetycznego i upływu
- Straty, zmiany napięcia i sprawności
Podobne do ilustracji