Opis
Eksperymenty są przeprowadzane przy użyciu maszyn produkcji przemysłowej. Wszystkie maszyny testowe są wyposażone w specjalną podstawę do podłączenia do systemu testowania maszyn 0.3. System ten umożliwia rejestrowanie charakterystyk testowanych maszyn. Zasilanie testowanych maszyn jest dostarczane bezpośrednio z sieci lub za pomocą specjalnych zasilaczy laboratoryjnych.
Cele
- Środki ochronne i bezpieczeństwo elektryczne
- Ustawianie i uruchamianie maszyn elektrycznych
- Użycie obwodów rozruchowych
- Ocena charakterystyk maszyn elektrycznych
Rzeczywistym obszarem zastosowania maszyn synchronicznych są generatory. Są one używane w wielu formach, od małego generatora wałowego do dostarczania energii dla statku (moc wyjściowa w zakresie kW) aż do generatorów elektrowni chłodzonych wodorem (moc wyjściowa w megawatach). Badane tematy obejmują rozruch, wzbudzenie i sprawność, a także różne rodzaje obciążeń. Jednym z interesujących aspektów jest sterowanie elektrownią, które zostało omówione bardziej szczegółowo w ramach tematu Technologia zasilania elektrycznego.
Funkcje
- W celu ochrony przed przegrzaniem, uzwojenia stojana maszyn testowych są wyposażone w czujniki temperatury.
- W przypadku wystąpienia przegrzania, system testowania maszyn automatycznie wyłącza testowaną maszynę, zapobiegając w ten sposób jej uszkodzeniu.
- Maszyny testowe są wyposażone w edukacyjnie zaprojektowaną listwę zaciskową z nadrukowaną konfiguracją uzwojeń.
- Końce wszystkich uzwojeń są podłączone do listwy zaciskowej i można uzyskać do nich dostęp za pomocą 4-mm gniazd bezpieczeństwa.
- Komputerowa akwizycja danych pomiarowych zapewnia znaczące wyniki pomiarów.
Indywidualny zestaw sprzętu jest równie odpowiedni do eksperymentów studenckich w laboratoriach z zasilaniem niskonapięciowym (400 V trójfazowe), jak i do ustawienia na mobilnym wózku do demonstracji przez nauczycieli w klasie. Procedury eksperymentów są zawarte w drukowanej instrukcji.
Grupą docelową są praktykanci i studenci budowy maszyn elektrycznych. Kurs oferuje eksperymenty na poziomie średniozaawansowanym, a także pozwala na niezbędny wgląd w zachowanie maszyny w celu naukowej interpretacji na poziomie licencjackim.
Tematyka silników synchronicznych
- Praca bez obciążenia i z trwałym zwarciem trójbiegunowym
- Schematy ostrości i charakterystyki sterowania
- Moment obrotowy i obciążenie
- Synchronizacja i wykorzystanie wielu maszyn równolegle
- Metody rozruchu silników synchronicznych
- Kontrola mocy biernej
- Osiągi mocy
Tematy generatorów synchronicznych
- Generacja napięcia
- Wzbudzenie maszyn synchronicznych
- Operacyjna odpowiedź
- Prąd twornika i moment obrotowy
- Operacja hamowania
- Rozruch i synchronizacja
- Generatory jednofazowe
Podobne do ilustracji