P3.8.3 Lampa z krzyżem maltańskim – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

 

P3.8.3.1 Prezentacja liniowej propagacji elektronów w przestrzeni swobodnego pola

P3.8.3.2 Ugięcie elektronów w osiowym polu magnetycznym

 

W lampie z krzyżem maltańskim elektrony są przyspieszane przez anodę na ekran fluoroscencyjny, gdzie mogą być obserwowane jako zjawisko luminescencyjne. Krzyż maltański jest ustawiony pomiędzy anodą i ekranem fluoroscencyjnym i jego cień może być widoczny na ekranie. Krzyż maltański ma własny, oddzielny przewód, aby mógł być podłączony do dowolnego potencjału.

Doświadczenie P3.8.3.1 potwierdza liniową propagację elektronów w przestrzeni wolnej od działania pola. W tym doświadczeniu, krzyż maltański jest podłączony do potencjału anody i cień krzyża maltańskiego w wiązce elektronów jest porównywany do cienia w świetle. Możemy wyciągnąć wniosek z zaobserwowanej zbieżności cienia propagowanego przez elektrony w linii prostej. Krzyż maltański jest następnie odłączany od potencjału. Powstałe ładunki przestrzenne wokół krzyża maltańskiego skutkują powstaniem potencjału odpychającego tak, że obraz na ekranie fluorescencyjnym staje się większy.

 

W doświadczeniu P3.8.3.2 osiowe pole magnetyczne jest przyłożone za pomocą elektromagnesu. Cień krzyża obraca się i maleje w funkcji prądu cewki. Gdy ustawiona jest odpowiednia zależność pomiędzy wysokim napięciem i prądem cewki, krzyż jest skupiony prawie w punkcie i staje się ponownie większy przy dalszym zwiększeniu prądu. Wyjaśnienie tego magnetycznego skupiania znajduje się w śrubowej ścieżce elektronów w polu magnetycznym.

 

 

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.