P3.9.3 Promienie katodowe i kanalikowe – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

 

P3.9.3.1 Magnetyczne odchylanie promieni katodowych i kanalikowych

 

Promienie katodowe i kanalikowe mogą być obserwowane w gazowej lampie wyładowczej, zawierającej tylko ciśnienie szczątkowe mniejsze niż 0.1 mbar. Gdy przyłożone zostaje wysokie napięcie coraz więcej elektronów jest uwalnianych z gazu szczątkowego w trakcie zderzenia z katodą. Elektrony poruszają się do anody praktycznie bez przeszkód i niektórym udaje się przejść przez otwór do szklanej ściany za nią. Są tutaj obserwowane jako zjawisko fluoroscencyjne. Świecenie także występuje za katodą, która także jest zaopatrzona w otwór. Szczelnie ograniczone promienie kanalikowe składające się z jonów dodatnich przechodzących przez otwór do zderzenia się ze szklaną ścianą.

 

W doświadczeniu P3.9.3.1, promienie katodowe, tj. elektrony, i promienie kanalikowe są odchylane za pomocą magnesu. Z obserwacji, iż odchylenie promieni kanalikowych jest znacząco mniejsze, możemy wywnioskować, że jony mają niższy ładunek właściwy.

 

 

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.