Opis
P5.2.4.1 Widma absorpcyjne przyciemnianych próbek szkła
P5.2.4.2 Widma absorpcyjne kolorowych płynów
P5.2.4.3 Widma absorpcyjne przyciemnionych próbek szkła. Rejestracja i analiza przy pomocy spektrofotometru
P5.2.4.4 Widma absorpcyjne i fluoroscencyjne kolorowych płynów. Rejestracja i analiza przy pomocy spektrofotometru.
P5.2.4.5 Widma absorpcji optycznej PMMA. Rejestracja i analiza przy pomocy spektrofotometru.
Kolory postrzegane podczas patrzenia przez kolorowe szkło lub płyny są tworzone przez przesyłane składowe barw spektralnych. W doświadczeniu P5.2.4.1, światło przechodzące przez kolorowe kawałki szkła z lampy żarowej jest oglądane przez pryzmat Amiciego i porównywane z ciągłym widmem światła lampy. Oryginalne, widmo ciągłe z kontinuum barw widmowych zanika. Pozostaje pasmo ze składowymi kolorów filtra.
W doświadczeniu P5.2.4.2, światło przechodzące przez kolorowe ciecze z lampy żarowej oglądane jest przez pryzmat Amiciego i porównywane z ciągłym widmem światła lampy. Oryginalne, widmo ciągłe z kontinuum barw widmowych zanika. Pozostaje pasmo ze składowymi kolorów cieczy.
W doświadczeniu P5.2.4.3, światło z lampy żarowej przechodzące przez kolorowe kawałki szkła jest rejestrowane za pomocą spektrometru i porównywane z ciągłym widmem lampy żarowej. Oryginalne, widmo ciągłe z kontinuum barw widmowych zanika. Pozostaje pasmo z kolorami składowymi filtra. Obliczany jest współczynnik przejścia i gęstość optyczna kolorowych kawałków szkła. W doświadczeniu P5.2.4.4, światło lampy żarowej przechodzące przez kolorową ciecz jest rejestrowane za pomocą spektrometru.
Rejestrowana jest fluorescencja kolorowej cieczy pod kątem prostym. Filtr niebieski jest użyty do wyraźnego oddzielenia fluorescencji i rozpraszania światła. Oba widma absorpcji i fluorescencji są porównywane z ciągłym widmem lampy żarowej. W doświadczeniu P5.2.4.5, światło przechodzące przez światłowód jest rejestrowane za pomocą kompaktowego spektrometru. Nadtony wyższego rzędu oscylacji cząsteczkowych tworzą zakresy widmowe wysokiej absorpcji, pomiędzy pozostawiając zakresy wysokiej transmisji, tzw. “okna optyczne”.