P7.2.5 Termoelektryczność – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

Termoelektryczność

Kiedy dwa metalowe druty o różnych energiach Fermiego EF dotykają się, elektrony przemieszczają się od jednego do drugiego. Metal o niższej funkcji pracy elektronicznej WA emituje elektrony i staje się dodatni. Transfer nie zatrzymuje się, dopóki nie zostanie osiągnięte napięcie kontaktowe. Jeśli przewody są połączone w taki sposób, że stykają się na obu końcach, a dwa punkty styku mają różnicę temperatur T = T1 – T2, potencjał elektryczny, generowane jest napięcie termoelektryczne. Tutaj różnicowe napięcie termoelektryczne zależy od kombinacji dwóch metali.

P7.2.5.1 Zjawisko Seebecka: Określenie napięcia termoelektrycznego w funkcji zmiennej temperatury

W doświadczeniu P7.2.5.1, napięcie termoelektryczne UT jest mierzone jako funkcja różnicy temperatur T między dwoma punktami styku dla termopar z kombinacjami żelazo/konstantan, miedź/konstantan i chrom-nikiel/konstantan. Jeden kontakt
punkt jest stale utrzymywany w temperaturze pokojowej, podczas gdy drugi jest podgrzewany w łaźni wodnej. Różnicowe napięcie termoelektryczne jest określane przez zastosowanie najlepiej dopasowanej linii prostej do mierzonych wartości.

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.