Opis
P5.6.1.1 Określenie prędkości światła za pomocą obrotowego lustra według metody Foucaulta/ Michelsona. Pomiar przesunięcia obrazu w funkcji prędkości obrotowej lustra. |
P5.6.1.2 Określenie prędkości światła za pomocą obrotowego lustra według metody Foucaulta/ Michelsona. Pomiar przesunięcia obrazu dla największej prędkości obrotowej lustra. |
Pomiar prędkości światła za pomocą metody obrotowych luster wykorzystuje pojęcie przez L. Foucault w 1850 i udoskonalone przez A. A. Michelsona w 1878. W odmianie wykorzystanej tutaj, wiązka lasera jest odchylana w końcowe stałe lustro znajdujące się obok źródła światła przez obrotowe lustro ustawione w odległości a =12.1 m.
Lustro końcowe odbija światło tak, że powraca ono wzdłuż tej samej drogi gdy lustro obrotowe jest w stanie spoczynku. Część światła powrotnego jest obrazowana na skali za pomocą dzielnika wiązki. Soczewka z f = 5 m obrazuje źródło światła na końcowym lustrze i skupia obraz źródła światła z lustra na skali. Główna wiązka pomiędzy soczewką i lustrem końcowym jest równoległa do osi soczewki jako, że lustro obrotowe jest ustawione w ognisku soczewki.
Gdy lustro obrotowe obracane jest z dużą częstotliwością n, obserwowane jest przesunięcie Dx obrazu na skali. W okresie
Δt =2a
c
który światło wymaga do dotarcia do lustra obrotowego i z powrotem do lustr końcowego, lustro obrotowe obraca się o kąt
Δa = 2pv · Δt
Zatem, przesunięcie obrazu
Δx = 2Δa · a
Prędkość światła może być następnie obliczona jako
c = 8p · a² ·v
Δx
Aby wyznaczyć prędkość światła wystarczy zmierzyć przesunięcie obrazu przy maksymalnej prędkości lustra, która jest znana (P5.6.1.2).
Pomiar przesunięcia obrazu w funkcji prędkości dostarcza dokładniejsze wyniki (P5.6.1.1).