P3.1.5 Rozkład ładunków na przewodach elektrycznych – Leybold

Zapytaj o produkt +

Opis

 

P3.1.5.1 Badanie rozkładu ładunków na powierzchni przewodów elektrycznych
P3.1.5.2 Indukcja elektrostatyczna półkul według Cavendisha
W równowadze statycznej, wnętrze metalowego przewodnika lub wydrążone ciało nie zawiera poł elektrycznych ani ładunków wolnych elektronów. Na zewnętrznej powierzchni przewodnika, wolne ładunki są rozłożone w taki sposób, że natężenie pola elektrycznego jest prostopadłe do powierzchni we wszystkich punktach i wszystkie punkty mają równy potencjał.
W doświadczeniu P3.1.5.1, ładunek elektryczny jest zbierany z naładowanej wydrążonej metalowej kuli za pomocą łyżki ładunków i mierzony kulometrem. Staje się oczywiste, że gęstość ładunków jest większa im mniejszy promień zginania powierzchni. Doświadczenie to także pokazuje, że żaden ładunek nie może być zabrany z wnętrza wydrążonego ciała.
Doświadczenie P3.1.5.2 odbudowuje doświadczenie wykonane pierwszy raz przez Cavendisha. Metalowa kula jest zamocowana na izolowanej podstawie. Dwie puste półkule całkowicie otaczają kulę, lecz bez dotykania jej. Gdy jedna z półkul jest naładowana, ładunek rozkłada się jednorodnie na obu półkulach podczas, gdy wnętrze kuli pozostaje nienaładowane. Jeśli wewnętrzna kula jest naładowana i następnie otoczona przez półkule, dwie półkule ponownie pokazują równe ładunki i wnętrze kuli jest nienaładowane.

Marka

Leybold

Firma produkuje zestawy edukacyjne do kształcenia akademickiego oraz szkolenia zawodowego z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz elektroniki, elektrotechniki, automatyki, telekomunikacji, maszyn elektrycznych, odnawialnych źródeł energii i fotoniki, jest częścią grupy LD Didactic.